środa, 15 maja 2013

Cudze Światy - Artykuł


Odkąd pamiętam chciałam dopasować się do tego świata.

Chciałam być dobra, profesjonalna, kompetentna, dopasować się do oczekiwań pracodawców czy do wzorców idealnych pracowników lansowanych w specjalistycznej prasie. Chciałam być taką żoną jaką chciała we mnie widzieć teściowa i mąż, czy idealną córką.

Chciałam się dopasować do wzorców i oczekiwań stworzonych przez innych ludzi, bo myślałam, że tak trzeba, że dostanę wtedy to czego szukałam, że tak musi być.


Żyłam w  światach stworzonych przez innych ludzi, żyłam ich wyobrażeniami o życiu, ludziach, powinnościach każdego człowieka. Żyłam cudzym życiem.

Żyłam wtedy w iluzji.

Każdy z nas ma swój unikalny i niepowtarzalny świat. Różniący się się od świata naszych najbliższych, rodziców, innych ludzi. To, co jest do przyjęcia w ich świecie, w naszym może być niedopuszczalne. Pomimo tego, że wszyscy żyjemy na tej samej planecie, pod tym samym niebiem i to samo Słońce nas ogrzewa, to jednak każdy z nas jest osobnym światem ze swoimi własnymi prawami, pragnieniami i marzeniami. Nigdy też świat jednej osoby nie zleje się w jedno ze światem drugiego człowieka. Mogą się one wzajemnie przenikać, być ze sobą harmonijne, ale nigdy nie staną się jednością.

Nigdy też nie będziemy wstanie przejąć świata drugiego człowieka. Będziemy wtedy żyli w zakłamaniu, cudzym życiem zamiast swoim. Będziemy nieszczęśliwi.

Mamy prawo żyć swoim własnym światem, swoim własnym życiem. Mamy prawo do tego, by centrum naszego życia stanowił nasz świat, by żyć zgodnie z naszymi unikalnymi wartościami, zgodnie z tym, co nas pociąga, porusza i sprawia, że wzrastamy.

I to nie jest egoizm. Egoizmem jest przekonywanie innych, by żyli zgodnie z cudzymi oczekiwaniami, by porzucili swój świat na rzecz świata innych ludzi.

Każdy z nas ma coś cennego do zaoferowania. Jest tym nasza indywidualność, nasza unikalność. Wybierając życie w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami i marzeniami, dajemy innym najcenniejszy dar - autentyczność.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz