Przejdź do głównej zawartości

Osikowe paski / Jewelry

Odkryłam niedawno osikowe paski - paski wykonane z cieniutkich wiórek z drewna osikowego.
Można się w nie zaopatrzyć tutaj: Osikowa Dolina
To ciekawy materiał. Bardziej wymagający niż papier. Suche paski potrafią się złamać i urwać. Natomiast delikatnie nawilżone nie zawsze trzymają kształt jaki chcielibyśmy im nadać.
Z pewnością nadają się na biżuterię :) oraz projekty 3D.

A oto moje propozycje naszyjników:Jak widzicie powyżej, przy odrobinie cierpliwości oraz pewnej dozie prób i błędów, da się z nich zrobić prawie wszystko, co znamy z quillingu. :)

Teraz kilka przydatnych wskazówek.
 1. Paski osikowe można zwijać "na sucho" oraz "na mokro" - lekko zwilżone (w całości lub tylko początek). Lekko zwilżone paski łatwiej się nawija, są bardziej elastyczne, ale częściej wtedy zostanie większy otwór w środku elementu. Zwilżone paski można nawijać na grzebień.
 2. Suche paski mogą się pokruszyć i złamać w trakcie nawijania, ale za to da się uzyskać elementy zbliżone do tych quillingowych. 
 3. Klej - koniecznie mocniejszy niż typowy Magic. I uważajcie by nie moczyć końcówki, która będzie sklejana. Mokrej końcówki klej nie łapie. Często niestety trzeba się wspomóc szpilkami, by przytrzymać końcówkę aż sklei się z resztą elementu.
 4. Paski bardzo chłoną lakier. Dwie warstwy wystarczą. Ale jeśli będzie wam zależało na połysku, trzeba będzie położyć więcej warstw. 
Życzę dobrej zabawy przy quillingowych pracach :)

English:
I discovered recently aspen strips - made ​​from thin strips of aspen wood. You can see it here: Osikowa Dolina
It's interesting stuff. More demanding than paper. You can certainly use them to make jewelry :) and 3D projects. 
Now a few useful tips. 
Aspen strips can be rolled up "dry" and "wet" - a slightly moistened (in whole or just the beginning). Slightly moistened strips easier to rolled, they are more flexible. The wet strips can be rolled onto a comb. 
Dry the strips can crumble and break during winding, but you can get items like quilling. 
Glue - necessarily more powerful than typical. And be careful not to wet the tip that will be glued. Wet the tip of the glue can not mend. Sometimes, unfortunately, you have to help the pins to hold the tip until the mend with the rest of the item. 
Strips really absorb the varnish. Two coats are sufficient. But if you wanted to shine, you will need to put more. 
Have fun with quilling work :)

Komentarze

 1. I'm really enjoying the design and layout of your blog.
  It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Great work!

  Feel free to visit my blog; nibbles and bits catering

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Quillingowe kolczyki - poradnik / Quilling Earings

Zdarza mi się odpowiadać na pytania dot. kolczyków wykonanych techniką paper filigree.
Dlatego przedstawiam dziś krótki poradnik dot. właśnie kolczyków.

1. Najlepsze paski do wykonania kolczyków, to paski o szerokości 4-5 mm i gramaturze 130-160 g. Z węższych pasków kolczyki są zbyt cienkie i mogą się zdeformować, a z cieńszego papieru nie będą trzymać kształtu przy lakierowaniu.

2. Wszystkie elementy sklejamy ze sobą. Przydaje się wtedy podkładka korkowa i szpilki do utrzymania w ryzach wszystkich elementów :) 

Historia quillingu cz. 1/ History of quilling

Ostatnio dużo czasu spędziłam szukając informacji na temat historii quillingu.
Niestety w polskim Internecie praktycznie nic nie ma, poza krótkimi notatkami przetłumaczonymi  z anglojęzycznych stron poświęconych quillingowi.
Udało mi się dotrzeć do wielu ciekawych artykułów, głównie ze stron domów aukcyjnych lub magazynów poświęconych antykom. A dziś trafiłam na wspaniały artykuł zamieszony w watykańskim magazynie "Inside the Vatican" który dodaje do znanej już historii wiele nowych i ciekawych szczegółów.
Moje poszukiwania zaowocowały 4 stronicami tekstu, a i tak prawdopodobnie to nie będzie jeszcze wszystko :) Dlatego postanowiłam napisać kilka krótkich notatek i podzielić się z wami tym, co udało mi się znaleźć. Dziś zacznę od 3 mitów na temat quillingu.Mit pierwszy: Na niektórych stronach można znaleźć informację, że historia quillingu sięga Chin i czasów wynalezienia papieru lub że można poszukiwać jejpoczątków w starożytnym Egipcie.
Ja zgadzam się natomiast z historykami, …