Przejdź do głównej zawartości

QuillingZdjęcie pochodzi z http://www.1stdibs.com
Quilling jest to technika z rodzaju papieroplastyki polegająca na nawijaniu na igłę lub patyczek papierowych pasków i tworzenia z nich ozdób w kształcie zwiniętych i odpowiednio uformowanych spirali. Gotowe elementy nakleja się na płaską powierzchnię (np. karty z życzeniami, kartony, pudełka itp) lub sklejając jeden z drugim tworzy się formy przestrzenne jak kule, jajka, wazony itp.


Można spotkać się również z nazwami paper filigree, paper rolled, scrollwork, filigree work. Nazwa Quilling powstała w Stanach Zjednoczonych i upowszechniła się w II połowie XX wieku.

Według historycznych źródeł, pierwsze wzmianki o quillingu mogą sięgać XV i XVI wieku.
W tym okresie mnisi i zakonnice wykorzystywali pozłacane paski papieru lub paski złota do zdobienia ksiąg, obrazów sakralnych czy relikwiarzy.  Szczególnie cenione były wyroby francuskich i włoskich zakonnic. 

Paper filigree stał się modny w XVIII wieku wśród dobrze urodzonych młodych kobiet, które wykorzystywały tę technikę do dekoracji przedmiotów codziennego użytku, mebli, obrazów itp. Często łączony był z haftem i malarstwem.
Stolarze na potrzeby quillingowych prac wykonywali różnego rodzaju przedmioty np..szkatułki, herbaciarki, szafy, ramy, tła itp. specjalne przystosowane do tej techniki zdobniczej.  
Dużą popularność quilling zdobył w Anglii, a później w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wzmianki o tej technice zdobienia można odnaleźć np. u Jane Austen w „Rozważnej i Romantycznej”. Niestety w XIX wieku technika ta zaczęła tracić  na popularności, aż do współczesnych czasów, gdzie znów ma wielu fanów :) 

Więcej informacji o Quillingu znajdziecie w tych notatkach:
Mity na temat Quillingu
Paper filigree - początki
Rozkwit paper filigree
Ciekawostki na temat Quillingu
Popularne posty z tego bloga

Osikowe paski / Jewelry

Odkryłam niedawno osikowe paski - paski wykonane z cieniutkich wiórek z drewna osikowego.
Można się w nie zaopatrzyć tutaj: Osikowa Dolina
To ciekawy materiał. Bardziej wymagający niż papier. Suche paski potrafią się złamać i urwać. Natomiast delikatnie nawilżone nie zawsze trzymają kształt jaki chcielibyśmy im nadać.
Z pewnością nadają się na biżuterię :) oraz projekty 3D.

A oto moje propozycje naszyjników:Jak widzicie powyżej, przy odrobinie cierpliwości oraz pewnej dozie prób i błędów, da się z nich zrobić prawie wszystko, co znamy z quillingu. :)

Teraz kilka przydatnych wskazówek.
Paski osikowe można zwijać "na sucho" oraz "na mokro" - lekko zwilżone (w całości lub tylko początek). Lekko zwilżone paski łatwiej się nawija, są bardziej elastyczne, ale częściej wtedy zostanie większy otwór w środku elementu. Zwilżone paski można nawijać na grzebień.Suche paski mogą się pokruszyć i złamać w trakcie nawijania, ale za to da się uzyskać elementy zbliżone do tych quillingowy…

Quillingowe kolczyki - poradnik / Quilling Earings

Zdarza mi się odpowiadać na pytania dot. kolczyków wykonanych techniką paper filigree.
Dlatego przedstawiam dziś krótki poradnik dot. właśnie kolczyków.

1. Najlepsze paski do wykonania kolczyków, to paski o szerokości 4-5 mm i gramaturze 130-160 g. Z węższych pasków kolczyki są zbyt cienkie i mogą się zdeformować, a z cieńszego papieru nie będą trzymać kształtu przy lakierowaniu.

2. Wszystkie elementy sklejamy ze sobą. Przydaje się wtedy podkładka korkowa i szpilki do utrzymania w ryzach wszystkich elementów :) 

Na ludowo / Folkstyle

Świętowanie Nowego Roku już za nami.
Czas na nowości.
Tym razem na ludowo. Kartka inspirowana haftem kaszubskim.
Mam nadzieję, że się Wam spodoba :)
Zapomniałam dodać, że to maleństwo u dołu, to magnes na lodówkę ;)


Celebration of the New Year is behind us. Time for news. This time folkloric. Card and fridge magnet inspired Kashubian embroidery. I hope you like it :)