QuillingZdjęcie pochodzi z http://www.1stdibs.com
Quilling jest to technika z rodzaju papieroplastyki polegająca na nawijaniu na igłę lub patyczek papierowych pasków i tworzenia z nich ozdób w kształcie zwiniętych i odpowiednio uformowanych spirali. Gotowe elementy nakleja się na płaską powierzchnię (np. karty z życzeniami, kartony, pudełka itp) lub sklejając jeden z drugim tworzy się formy przestrzenne jak kule, jajka, wazony itp.


Można spotkać się również z nazwami paper filigree, paper rolled, scrollwork, filigree work. Nazwa Quilling powstała w Stanach Zjednoczonych i upowszechniła się w II połowie XX wieku.

Według historycznych źródeł, pierwsze wzmianki o quillingu mogą sięgać XV i XVI wieku.
W tym okresie mnisi i zakonnice wykorzystywali pozłacane paski papieru lub paski złota do zdobienia ksiąg, obrazów sakralnych czy relikwiarzy.  Szczególnie cenione były wyroby francuskich i włoskich zakonnic. 

Paper filigree stał się modny w XVIII wieku wśród dobrze urodzonych młodych kobiet, które wykorzystywały tę technikę do dekoracji przedmiotów codziennego użytku, mebli, obrazów itp. Często łączony był z haftem i malarstwem.
Stolarze na potrzeby quillingowych prac wykonywali różnego rodzaju przedmioty np..szkatułki, herbaciarki, szafy, ramy, tła itp. specjalne przystosowane do tej techniki zdobniczej.  
Dużą popularność quilling zdobył w Anglii, a później w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wzmianki o tej technice zdobienia można odnaleźć np. u Jane Austen w „Rozważnej i Romantycznej”. Niestety w XIX wieku technika ta zaczęła tracić  na popularności, aż do współczesnych czasów, gdzie znów ma wielu fanów :) 

Więcej informacji o Quillingu znajdziecie w tych notatkach:
Mity na temat Quillingu
Paper filigree - początki
Rozkwit paper filigree
Ciekawostki na temat Quillingu